Архив

Макс Верстапен печели 10 поредни състезания, подобрявайки рекорда на Формула 1

Верстапен подобри рекорд, поставен през 2013 г. от неговия колега пилот на Red Bull Себастиан Фетел

Изравни рекорда на Фетел миналата седмица, като спечели домашното си състезание в Холандия, е на път да спечели третата си световна титла тази година

Пилотът от Формула 1 Макс Верстапен влезе в историята в неделя с 10-та поредна победа в състезанието, продължавайки сезона на изключителна доминация с победа в Гран При на Италия.

Макс Верстапен празнува след спечелването на Гран При на F1 в Монца, Италия, на 3 септември 2023 г.

Верстапен, каращ за Red Bull Racing, счупи рекорд от девет поредни победи, поставен за първи път преди 10 години от Себастиан Фетел, който спечели четири световни шампионата, докато караше и за отбора на Red Bull.

„Още една победа! И също така хубава“, каза Верстапен по радиото на отбора си, след като взе карирания флаг. „Това е хубава статистика.“

„Никога не бих повярвал, че това е възможно“, добави той в интервю след състезанието. „Но трябваше да работим за това днес, така че определено го направи много по-забавно.“

25-годишният Верстапен, който изравни рекорда на Фетел миналата седмица, като спечели домашното си състезание в Холандия, е на път да спечели третата си световна титла тази година.

След Верстапен и Фетел следващите имена в тази книга са трима пилоти от Формула 1, които са спечелили седем поредни състезания: Алберто Аскари, Михаел Шумахер и Нико Розберг.

Това не беше директна победа за Верстапен в неделя. Той започна състезанието втори след пилота на Ferrari Карлос Сайнц, който отбеляза полпозишън в домашното състезание на отбора си и зарадва Tifosi, като отблъсна ранните опити на Верстапен да атакува преднината му на пистата. Верстапен в крайна сметка го изпревари в 15-та обиколка.

Така спечели 12 от 14-те състезания досега през сезона, докато неговият съотборник в Red Bull Racing Серхио Перес спечели другите две. Нито един отбор не е печелил всяко състезание в сезон на Формула 1.

Перес завърши на второ място в неделя, докато Сайнц изпревари съотборника си във Ферари Шарл Льоклер и зае третото място.

Пилотът на Mercedes Люис Хамилтън, седемкратен шампион, чиято последователна серия от победи е пет поредни състезания, се опита да омаловажи постижението на Верстапен преди състезанието.

Хамилтън каза пред Sky F1, че не е „по-впечатлен“ от постиженията на Верстапен, отколкото от постиженията на други шампиони като Шумахер, Фетел и Фернандо Алонсо. Хамилтън добави, че вярва, че „всички мои съотборници са били по-силни от съотборниците, които е имал Макс.“

Верстапен, който победи Хамилтън във вълнуваща битка за шампионата в последната обиколка на сезон 2021, каза преди състезанието в Монца, че не е бил обезпокоен от удара на своя съперник.

„Може би той малко ревнува от сегашния ми успех“, иронизира Верстапен пред холандски репортери, според RacingNews365.

„Този вид изказване… той вероятно си мисли, че печели нещо с това, но това няма значение за мен“, каза той. „Мисля, че на Mercedes им е много трудно да се справят със загубата, след всички тези години на толкова много победи.“